Co je to kolektivní imunita?

O kolektivní imunitě v poslední době slýcháme ze všech stran. Nejprve se tento pojem začal v médiích hojně vyskytovat v souvislosti s růstem výskytu spalniček. V posledních měsících se objevuje zejména ve spojením s pandemií nemoci COVID-19. Ale co to vlastně je ta kolektivní imunita?

Šíření nemoci v populaci

V případě, že se do populace dostane nemoc, proti které nejsou její členové imunní, nic jí nebrání v šíření. Pokud je však proti takové nemoci imunní dostatečně velká část populace, je možné dosáhnout stavu, který označujeme jako „kolektivní imunita“ (anglicky „herd immunity“ nebo „community immunity“). 

Kolektivní imunita

Jak to funguje? V případě, že je proti určité nemoci imunních 80% lidí, nenakazí se 4 z 5 lidí, kteří potkají nakažlivou osobu. Imunní lidé pak nemoc nebudou šířit dál a tím dojde k zastavení jejího šíření. Dosažením kolektivní imunity se lidstvu podařilo téměř vymýtit nemoci jako jsou spalničky, příušnice, dětská obrna nebo plané neštovice.

kolektivní imunita
Kolektivní imunita (Autor: Tkarcher / CC BY-SA, přeloženo)

Čím je nemoc nakažlivější, tím vyšší musí být podíl imunních lidí v populaci, aby mohlo být kolektivní imunity dosaženo. Kupříkladu spalničky jsou vysoce nakažlivá nemoc. Jeden nemocný může nakazit až 18 dalších lidí. Aby tak došlo ke vzniku kolektivní imunity proti spalničkám, musí být v populaci proti této nemoci immuních alespoň 95 % lidí. V případě nemoci COVID-19 se mluví o hodnotě 60-70 %.

Promořování nebo očkování?

Existují dvě cesty jak imunizovat dostatečnou část populace – očkování a promořováním nemocí. Promořování populace nemocí je možné u nezávažných onemocnění. U ostatních nemocí se tento postup, vzhledem ke značným rizikům (vysoký počet úmrtí, přetížení zdravotního systému, atd.) nepoužívá a k tvorbě kolektivní imunity se využívá očkování.

Komu slouží kolektivní imunita

Kolektivní imunita má primárně sloužit jako ochrana osob, které z nějakého důvodu nemohou být očkováni (například kvůli věku, chronickému onemocnění či imunodeficitu) a případné nakažení by pro ně mohlo být fatální. Antivaxeři jsou v tomto případě černí pasažéři, kteří tento nástroj zneužívají a ohrožují tak životy ohrožených osob.

Zdroje: