Hliníkové soli v očkování

Nejobávanější přísadou vakcín jsou bezesporu hliníkové soli. Je však strach z této látky na místě?

Hliník jako prvek

Hliník je lehký, bělavě šedý kov, který je hojně využívaný v řadě odvětví. Vyrábějí se z něj nádoby, mince, ale i vodiče. Přirozeně se vyskytuje všude kolem nás. Nalezneme jej ve vodě, ve vzduchu, v potravinách, ale i v mateřském mléku. 

Zesilování imunitní reakce

Ve vakcínách se používají hliníkové soli jako takzvané adjuvans. Umožňují zesílit imunitní reakci těla na očkování. Díky tomu je očkování efektivnější a k úspěšné imunizaci je potřeba méně dávek vakcín.

hliníkové soli
Hliníkové soli (Zdroj: L’Oréal)

V malém množství je hliník neškodný. Dávka hliníkových solí vakcínách je naprosto zanedbatelná. V prvních šesti měsících života kojenec dokonce přijme více hliníku z mateřského mléka než ze všech vakcín, které jsou aplikovány ve stejném období.

Nebezpečí hliníku

Hliník se stává nebezpečným pouze při dlouhodobém vystavení vysokému množství. K němu dochází například v továrnách, ve kterých se s hliníkem pracuje. U dělníků, kteří nebyli dostatečně chráněni proti vdechování hliníkového prachu nebo výparů se mohou objevovat zdravotní problémy. 

Dávka dělá jed

Je nutné si uvědomit, že nebezpečnost většiny látek je závislá na jejich množství. V dostatečném množství vás dokáže zabít každá látka. Kupříkladu i voda, která je základem života, má svou smrtelnou dávku. Při vypití velkého množství vody během krátké doby může dojít k hyponatrémii, při které poklesne koncentrace sodného iontu v krvi. Tento stav následně může skončit i smrtí.

Více informací o složení vakcín naleznete v tomto příspěvku.

Zdroje: