Jak funguje očkování

Očkování nám umožňuje získat imunitu proti všelijakým nemocem. Pravé neštovice či dětská obrna díky očkování prakticky vymizely. Jak funguje očkování?

Imunitní systém

Naše těla jsou chráněna imunitním systémem před různými hrozbami. Pokud se do našeho těla dostane nějaký patogen (bakterie či vir), imunitní systém proti němu začne vytvářet specifické protilátky, s jejichž pomocí jej může zneškodnit.

Při prvním setkáním s patogenem imunitnímu systému může trvat, než stihne zareagovat a vytvořit specifické protilátky. Než se tak stane, může dojít k propuknutí nemoci.

Imunitní systém si však dokáže “zapamatovat” vytvořené protilátky a to i po zneškodnění patogenu. Pokud se tak v budoucnu tělo znovu setká se stejným patogenem, imunitní systém si bude pamatovat, které protilátky použít a patogen bude schopen zneškodnit, dříve, než dojde k propuknutí nemoci.

Očkování a protilátky

Princip funkce očkování je jednoduchý.

Vakcína obsahuje oslabené či usmrcené patogeny (viry či bakterie). Novější vakcíny dokonce místo samotných patogenů využívají jen jakýsi “nákres” patogenu.

Po aplikaci vakcíny začne imunitní systém produkovat protilátky, aniž by hrozilo propuknutí onemocnění.

vpich očkování
Aplikace vakcíny (Zdroj: BBC, upraveno)
vytvoření protilátek
Vytváření protilátek imunitním systémem (Zdroj: BBC, upraveno)

V případě, že přijde očkovaná osoba do kontaktu s patogenem, proti kterému je očkována, její imunitní systém jej rozezná a začne s ním okamžitě bojovat protilátkami, které má díky očkování k dispozici.

využití protilátek
Zneškodnění bakterií vytvořenými protilátkami (Zdroj: BBC, upraveno)

Zdroje: