Tetanus

Tetanus je velmi nebezpečné bakteriální infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani, která se běžně vyskytuje v půdě či v tělech savců. Bez lékařské pomoci onemocnění končí smrtí.

projevy tetanu
Malba pacienta s tetanem (Zdroj: Sir Charles Bell)

Přenos

Spory bakterie se do těla dostanou kontaktem rány na lidském těle a kontaminované půdy. Bakterie se následně množí a produkují toxin, který se navazuje na nervovou tkáň.

Projevy tetanu

  • Nejprve se objevuje pocit namožení svalů, nespavost, pocení a neklid
  • Následně se objevují křeče, úzkosti a psychická i fyzická agonie
  • K smrti obvykle dochází mezi 3.–5. dnem po projevení se křečí. Smrt nastává v důsledku kolapsu dýchacího systému nebo zástavy srdce

Léčba

Při léčbě je nejprve chirurgicky ošetřená rána a pacientovi jsou podávány protilátky proti tetanovému toxinu. Jako podpůrná léčba se podávají antibiotika. Také se může zajišťovat podpora dýchání, podávat léky na uvolnění svalstva a sedativa. 

Očkování proti tetanu

Očkování proti tetanu je v ČR součástí povinných očkování. V současné době je očkování proti tetanu součástí hexavakcíny. První dávka se očkuje od 9. týdne. Druhá a třetí dávka se podává v průběhu prvního roku života dítěte. 

Přeočkování probíhá mezi 5-6 rokem života, mezi 10-11 rokem života a mezi 25-26 rokem života. Následující přeočkování se provádí každých 10–15 let.